نمايش فرم کامل (دوبلين)

در نقطه مقابل فرم نمايش ساده که خلاصه اي از اطلاعات رکوردها را نشان مي دهد، فرم نمايش کامل قرار دارد که امکان نمايش تمام اطلاعات يک رکورد را داراست. در فرم نمايش کامل، اطلاعات کتابشناختی فيلدها به شکل سطر به سطر (هر فيلد در يک سطر)، به همراه برچسب معرف فيلد نشان داده مي شود. در فرم نمایش کامل علاوه بر اطلاعات کتابشناختی ، امکان نمایش منابع دیجیتال مرتبط با رکورد نیز وجود دارد. این منابع به شکل لینک در صفحه نمایش کامل دیده می شود.

ناحیه نمایش اطلاعات رکورد

 بطور کلی ناحیه نمایش اطلاعات در فرم نمایش کامل به سه قسمت تقسیم می شود:

  • ناحیه نمایش اطلاعات منبع دیجیتال

این ناحیه فقط برای منابع دیجیتال نشان داده می شود و ضمن این که حاوی یک لینک برای باز کردن منبع دیجیتال است اطلاعات مربوط به فایل دیجیتال را نیز نشان می دهد.  بدیهی است در نمایش کامل رکوردهای حاصل از یک جستجوی ساده این قسمت را نخواهید دید.

  • ناحیه نمایش اطلاعات کتابشناختی و تصویر کوچک (Thumbnail)

در این ناحیه در یک طرف اطلاعات کتابشناختی رکورد به فرم برچسبی (Label Format) به نمایش در می آید و در طرف دیگر  یک تصویر کوچک (Thumbnail ) از رکورد به همراه درگاهی برای جستجو در  رکوردهای مرجع نوسا و نیز Google Books نشان داده می شود.

رکوردهای مرجع نوسا: رکوردهای مرجع نوسا از اجتماع تمام کتابهای لاتین دارای ISBN و موجود در کتابخانه های مجهز به سیمرغ تشکیل شده است. این رکوردها به شکل مستمر و در فواصل زمانی کاملا" منظم و به شکل اتوماتیک به روز (Update) و اصلاح شده و لذا می تواند به عنوان یک مرجع معتبر برای جستجوکنندگان و کتابداران مورد استفاده قرار بگیرد. با جستجو در رکوردهای مرجع نوسا، کاربر می تواند به شکل یکپارچه از موجودی این رکورد در تمام مراکز مجهز به سیمرغ مطلع شود. علاوه بر آن، کاربر امکان جستجوی موضوعی در رکوردهای مرجع را نیز به دست می آورد که ازاین طریق می تواند جستجو  را در درخت موضوعی کتابخانه کنگره (LCSH) به سمت موضوعات جزئی تر (NT)، جامع تر (BT) و یا معادل (RT) گسترش داده  و در نتیجه جستجوی خود را به سمت بازیابی نتایج دقیق تر یا کامل تر هدایت کند.

جستجو در Google Books: برای آشنایی بیشتر کاربر با کتاب مورد نظر، از این طریق جستجوی کاربر به Google Books هدایت می شود. در Google Books امکان مرورکلی (Review) مشخصات کتاب، سفارش خرید از طریق فروشندگان اینترنتی و مشاهده نظرات منتقدین و خواننده های کتاب وجود دارد. در مورد تعدادی از کتابها امکان ورق زدن و مشاهده (Preview) فهرست مطالب و تعدادی از صفحات کتاب نیز وجود دارد.

* نکته مهم: دو امکان فوق در حال حاضر فقط برای کتابهای لاتینی که شامل ISBN باشند قابل استفاده می باشد. توسعه این امکان برای کتابهای لاتین بدون ISBN و  انواع دیگر پایگاهها در صورت امکان در نسخه های بعدی سیمرغ پیاده سازی خواهد شد.

 

  • ناحیه نمایش منابع دیجیتال مرتبط با رکورد

هر رکورد در پایگاههای سیمرغ ممکن است حاوی یک یا چند منبع دیجیتال باشد که این منابع در این ناحیه نمایش داده می شود. در این ناحیه انواع منابع دیجیتال به تفکیک نوع منبع و با آیکونهای متناسب با هر منبع نشان داده می شود. بدیهی است که با کلیک روی لینک مربوط به هر منبع، می توانید فایل آن منبع را روی صفحه نمایش باز کنید.


انواع منابع دیجیتال
 

(کل اثر): هر گاه داده رایانه ای شامل تمام اثر باشد بااین آیکون مشخص می شود. برای مثال تمام متن یک کتاب به فرم pdf، فایل کامل یک فیلم، فایل کامل یک ترانه و ...

(متن): هر فایل متنی با این آیکون مشخص می شود. برای مثال یک فصل از کتاب، نقد یک فیلم، خلاصه داستان فیلم، زندگی نامه خواننده ترانه، ....

(چکیده): هر فایل متنی حاوی خلاصه یا چکیده یک اثر با این آیکون نمایش داده می شود. برای مثال چکیده یک کتاب، چکیده یک مقاله، ...

(تصویر): هر فایل از نوع عکس با این آیکون مشخص می گردد. برای مثال عکس روی جلد کتاب، عکس روی یک آلبوم موسیقی، پوستر فیلم، ...

(فایل صوتی): این آیکون نمایانگر یک فایل صوتی است. برای مثال یک ترانه، موسیقی بی کلام، موسیقی متن فیلم، یک سخنرانی، ...

(فایل تصویری): هر گونه تصویر متحرک با این آیکون نشان داده می شود. برای مثال یک فیلم، کلیپ تصویری، انیمیشن، ...

(سایر منابع دیجیتال): برای انواع دیگر فایلهای دیجیتال از قبیل فایلهای اجرایی (EXE)، تورهای آموزشی دیجیتال، فایلهای Autocad و ... این آیکون نشان داده می شود.

 

 
نمایش خلاصه
براي ملاحظه رکوردها به صورت خلاصه بايد از تکمه "فرم خلاصه" استفاده نماييد. با فشار اين تکمه، پنجره "نمايش خلاصه رکوردها" باز شده و اطلاعات رکوردها به شکل يک فهرست چهارستوني و به صورت خلاصه نمايش داده خواهد شد.


رکورد قبلي      رکورد بعدي
در هنگام مشاهده "فرم کامل" يک رکورد ، مي توانيد توسط تکمه‌هاي "رکورد بعدي" و "رکورد قبلي" رکوردهاي بعد يا قبل از رکورد مورد نظر را به فرم کامل ببينيد.


 
نمايش تخصصي

اگر مي خواهيد اطلاعات کامل تر و تخصصي تري از رکورد مورد نظر خود را ببينيد، تکمه "نمايش تخصصي" را فشار دهيد. با فشار اين تکمه، مي توانيد وارد پايگاه اختصاصي مربوط به سند شده و فرم نمايش کامل سند در پايگاه ياد شده را مشاهده کنيد. يادآوري مي شود که دو نوع فرم نمايش کامل در سيمرغ وجود دارد: 1) فرم نمايش دوبلين که در جستجوي همزمان به نمايش در مي آيد  و 2) فرم نمايش تخصصي که در هر پايگاه تعريف شده و مختص همان پايگاه مي باشد.

 

درخواست سند

با استفاده از اين تکمه کاربر مي‌تواند در هنگام ملاحظه اطلاعات خلاصه رکوردها، جهت امانت‌گرفتن يکي از آنها اقدام کند. بعد از انتخاب رکورد موردنظر با فشار تکمه "درخواست سند از سيستم امانات" پنجره "مشخصات جلدهاي سند" باز شده و مشخصات هر يک از جلدهاي اثر که در مرکز اطلاع‌رساني موجود است در جدولي به اطلاع کاربر خواهد رسيد. با انتخاب يکي از نسخه ها و فشار تکمه  ، قادر خواهيد بود سند مورد نظر خود را از سيستم امانت درخواست کنيد .
 
نمایش به فرم تصویر کوچک (Thumbnail)

در حالت پیش فرض ، تصاویر موجود در یک رکورد به شکل لینک نشان داده می شود (مانند مثال شکل زیر):

حال اگر روی آیکون کلیک کنید آنگاه تصاویر موجود را به فرم تصویر کوچک (Thumbnail ) خواهید دید( مانند شکل زیر):

برای بازگشت به فرم قبلی (نمایش ساده) باید روی آیکون کلیک کنید.

 
چاپ
بوسيله اين تکمه مي‌توانيد از رکورد در حال نمايش، چاپ بگيريد. با فشار اين تکمه، پنجره "Print" سيستم عامل مورد استفاده، بازشده و با فشار تکمه "Ok" مي‌توانيد "فرم کامل" اطلاعات رکورد جاري را چاپ نماييد. 
 
 
با فشار اين تکمه، نام فيلدهاي دوبلين به معادل لاتين آنها تغيير يافته و در سمت چپ صفحه قرار مي گيرند. به تبع آن اطلاعات فيلدها نيز از چپ تراز شده و در مقابل آنها نشان داده مي شود. بديهي است که تغيير جهت بيشتر براي نمايش اطلاعات فيلدهاي لاتين مفيد مي باشد. اما در عين حال محدوديتي براي اين مورد وجود ندارد و مانند مثال زير مي توان فيلدهاي فارسي را نيز با تغيير جهت مشاهده کرد.

 
 
براي ملاحظه يک رکورد خاص، شماره رکورد موردنظر را در دريچه مقابل تکمه "پرش به رکورد" وارد کنيد  و سپس تکمه "پرش به رکورد" را فشار دهيد، در اين حالت "فرم کامل" رکورد مورد نظر نمايش داده خواهد شد. لازم به ذکر است در صورتيکه رکورد موردنظر کاربر در گزارش ارائه شده وجود نداشته باشد، اولين رکورد موجود در گزارش که داراي شماره رکوردي بيشتر از شماره رکورد موردنظر است به "فرم کامل" نمايش داده خواهد شد.