نمايش فرم کامل

با توجه به تعدد فيلدهاي يک رکورد، و نيز محدوديت صفحه نمايش، امکان نمايش تمام اطلاعات اين رکوردها در صفحه خلاصه نمايش وجود ندارد. به همين منظور فرمي طراحي شده است که از تمامي فضاي صفحه نمايش براي يک رکورد استفاده کرده و تمام فيلدهاي اطلاعاتي را سطر به سطر و به شکل برچسب دار (Labeled Format) نمايش مي دهد. به نمونه اي از فرم نمايش کامل توجه کنيد:

همانطور که در پنجره بالا مشاهده مي کنيد، در هر سطر ابتدا عنوان فيلد آمده و سپس اطلاعات مربوط به آن فيلد در روبروي آن ديده مي شود. به خاطر همين ويژگي يعني نمايش عناوين فيلدها، فرم نمايش کامل مناسب ترين فرم براي کاربران عمومي و غيرمتخصص مي باشد و لذا اين گونه کاربران در تشخيص نوع اطلاعات با ابهام کمتري روبرو خواهند شد.

امکانات و تکمه هاي موجود در اين صفحه به شرح زير مي باشد:

 
امکان لينک (Hyperlink) های مختلف

در فرم تخصصی صفحه نمایش کامل سه نوع لینک برای جستجو و نمایش اطلاعات تکمیلی وجود دارد:

1) لینک (Hyperlink )برای جستجوی اطلاعات کتابشناختی

اگر به مثال بالا دقت کنيد، متوجه مي شويد که زير عبارتهاي مربوط به "پديدآور"، "عنوان" و "موضوع" خط کشيده شده است. اين سه مورد از اطلاعات کتابشناختي به شکل Hyperlink  بوده و لذا مي توانيد با کليک روي هر کدام از آنها عبارت فوق را جستجو کنيد. براي مثال فرض کنيد در نمايش کامل يک رکورد، عبارت "پديدآور: ابتهاج، هوشنگ" نشان داده شده است. حال اگر روي عبارت "ابتهاج، هوشنگ" کليک کنيد سيستم به جستجوي کتابهاي هوشنگ ابتهاج پرداخته و در صورت وجود نمايش خواهد داد. وجود لينک ها امکان جستجوي سريع را براي کاربر فراهم مي کند و او را قادر مي کند به صورت متداخل و تودرتو به جستجوي خود ادامه دهد. 

2) لینک (Hyperlink) برای نمایش داده های رایانه ای

اگر رکورد در حال نمایش شامل فایلهای رایانه ای (تمام متن، صدا، تصویر، ...) باشد آنگاه برای نمایش این فایلها لینکهایی را خواهيد ديد. براي مثال در فرم نمايش کامل بالا که مربوط به یک کتاب می باشد لینکهای زیر دیده می شود:

  • کل اثر : با این لینک می توانید تمام متن کتاب را که به فرم PDF می باشد مشاهده کنید.
  • جلد کتاب : با این لینک تصویر روی جلد کتاب نمایش داده می شود.
  • فهرست مندرجات : این لینک نشان دهنده فهرست مطالب و عناوین بخشهای مختلف کتاب است که معمولا" در چند صفحه و در ابتدای کتابها چاپ می شود.

در حالتی که فایلهای رایانه ای در سیستم نگهداری منابع دیجیتال (Repository) ذخیره شده باشد آنگاه پس از کلیک روی هر لینک، پنجره اتصال به Repository به شکل زیر باز می شود:

 در این مرحله باید نام کاربر و کلمه عبور مجاز در این سیستم را وارد و OK کنید تا فایل مورد نظر روی صفحه باز شود.

3) لینک (Hyperlink) به رکوردهای مرتبط

در مواردی که اثر نمایش داده شده، در یک رسانه دیگر نیز موجود باشد، مشخصات رسانه یاد شده نیز لینک داده می شود . برای مثال فرض کنید یک کتاب هم به فرم چاپی و هم به فرم pdf روی یک CD وجود داشته باشد. در این حالت یک رکورد برای کتاب چاپی در پایگاه کتابها وجود دارد و یک رکورد نیز برای CD در پایگاه "دیسکهای فشرده" وارد شده است. حال اگر کاربری در کتابهای فارسی فرم نمایش کامل کتاب را باز کند آنگاه  در قسمت رکوردهای مرتبط، لینک CD یاد شده را خواهد دید و با کلیک روی این لینک، فرم نمایش کامل CD باز شده و در آنجا می تواند برای این CD نیز درخواست امانت بفرستد.

به عنوان یک مثال دیگر فرض کنید یک DVD  حاوی چهار فیلم سینمایی به فرم Divx است. در این حالت هر کدام از فیلمها دارای یک رکورد در پایگاه سمعی بصری است و یک رکورد نیز برای DVD در پایگاه "دیسکهای فشرده" وجود دارد. آنگاه در نمایش کامل هر فیلم و در قسمت رکورد مرتبط یک لینک برای DVD یاد شده نمایش داده می شود که کاربر می تواند اطلاعات کامل آن را مشاهده و در صورت نیاز برای امانت درخواست کند.

 
فرم عمومی
براي برگشت به حالت ملاحظه به فرم دوبلین (عمومی) این تکمه را کلیک کنید. با این کار فرم نمایش تخصصی بسته شده و فرم نمایش کامل دوبلین باز خواهد شد.
 

با استفاده از اين تکمه کاربر مي‌تواند در هنگام ملاحظه اطلاعات خلاصه رکوردها، جهت امانت‌گرفتن يکي از آنها اقدام کند. بعد از انتخاب رکورد موردنظر با فشار تکمه "درخواست سند از سيستم امانات" پنجره "مشخصات جلدهاي سند" باز شده و مشخصات هر يک از جلدهاي اثر که در مرکز اطلاع‌رساني موجود است در جدولي به اطلاع کاربر خواهد رسيد. با انتخاب يکي از نسخه ها و فشار تکمه  ، قادر خواهيد بود سند مورد نظر خود را از سيستم امانت درخواست کنيد .